Ekonomi

ABD’li milletvekilleri Binance’in terörizmin finansmanıyla bağlantılı olduğu iddiası konusunda alarma geçti

WASHINGTON – İki partinin de artan endişelerini vurgulayan bir hareketle Kongre üyeleri, Lider Joe Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen’a, Binance’in terörün finansmanına olası katılımı konusunda harekete geçilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Bugün ortaya çıkan mektup, Ağustos 2021’den Haziran 2023’e kadar dijital varlıklar aracılığıyla Hamas’a ve Filistin İslami Cihad’a 134 milyon dolardan fazla para aktarıldığını gösteriyor.

Yasa koyucular çeşitli cephelerde netlik arıyorlar. Terör örgütleriyle bağlantılı olduğu belirlenen cüzdanlar, bu grupların dijital bağış toplama kampanyalarının süresi ve ABD hükümetinin bu varlıklara karşı ne gibi önlemler aldığı hakkında detaylı bilgi istiyorlar. Kongre üyeleri yönetime yanıt vermesi için 29 Kasım’a kadar süre verdi veya alternatif olarak, ayrıntılı yanıtların hızlı bir şekilde verilmesi mümkün değilse bir iç brifing teklif etti.

Bu soruşturma, Hamas’ın Nisan ayında dijital bağış toplama faaliyetlerini durdurmasına rağmen başlatıldı. Kongre mektubunda bahsedilen düşmanca süreçlerde kullanılan Garantex ve Buy Cash gibi borsaları da içeren finansal operasyonlarının kapsamı konusunda hâlâ soru işaretleri var. Kanun yapıcılar, Binance gibi kuruluşların nasıl dahil olabileceği ve gelecekte bu tür riskleri azaltmak için hangi adımların atılacağı konusunda şeffaflık konusunda baskı yapıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu